Zamrznjena rama – simptomi, zdravljenje in fizioterapija

ZAMRZNJENA RAMA

Ali vas muči bolečina v ramenu, ki se zdi da ne popušča? Ste opazili omejitve pri premikanju roke? Če je odgovor pritrdilen, se morda srečujete z izzivi, povezanimi z zamrznjeno ramo.

Kaj je zamrznjena rama?

Zamrznjena rama (adhezivni kapsulitis) je patologija, ki se najpogosteje pojavlja pri osebah starih med 40 in 70 let. Pojavnost je višja pri ženskah, osebah, ki imajo diabetes mellitus ali po daljši imobilizaciji ramenskega sklepa. Ponovitev patologije na isti rami je redka, okoli 20% ljudi poroča o podobnih težavah istega ramena.

Pri adhezivnem kapsulitisu je značilno postopno zmanjševanje gibljivosti ramenskega sklepa, ki ga velikokrat spremljata tudi bolečina in togost. V ramenu pride do vnetja in zadebelitve sklepne ovojnice ramenskega sklepa, kar privede do adhezij, ki omejujejo gibanje. V tkivu se zaradi vnetja ustvari brazgotinasto tkivo, ki dodatno ovira gibanje. 

Poznamo primarno idiopatsko zamrznjeno ramo, ki predstavlja največji del pacientov. Za te osebe je značilno, da se ne najde vzroka za opisane simptome. Druga vrsta zamrznjene rame je sekundarna, katere vzrok je znan in se pojavi po predhodni poškodbi ali patologiji ramenskega sklepa. Pri teh pacientih je zdravljenje lahko daljše, saj je potrebno odpraviti primarno poškodbo oziroma patologijo ramenskega sklepa. 

Simptomi, ki jih pacienti opišejo so pekoča bolečina okoli ramenskega sklepa, ki je prisotna vsaj en mesec. Večino oseb s to patologijo poroča o močni nočni bolečini in imajo težave pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti. Najbolj je omejen gib zunanje rotacije, tako v nevtralnem položaju kot tudi v abdukciji, ki velikokrat ni mogoča do 90°. Sočasno se pojavi tudi omejitev giba fleksije in notranje rotacije.

Naročite se na zdravljenje zamrznjene rame v fizioterapijo TERNAS

Anatomija ramenskega sklepa

Ramenski sklep je kroglast sklep in je gibalno najmanj omejen sklep, zato je stabilnost tega sklepa v veliki meri odvisna od statičnih in dinamičnih mehkotkivnih struktur. Sestavljen je iz 4 sklepov, ki omogočajo gibanje ramena v vseh smereh. Sternoklavikularni sklep (med ključnico in prsnico), akromioklavikularni sklep (med ključnico in akromijem), skapulotorakalni sklep (med lopatico in prsnimi rebri) in glenohumeralni sklep (med nadlahtnico in ponvico lopatice). Sklepe in kosti med seboj povezuje sklepna ovojnica, ki se pri zamrznjeni rami vname in postane toga ter zadebeljena. 

Lopatica igra pomembno vlogo pri gibanju roke nad glavo, ko se mora le ta zarotirati, da se naredi prostor za nadaljevanje giba glavice nadlahtnice po glenoidu. Pri kroničnih bolečinah ramenskega sklepa, kot je tudi sindrom zamrznjene rame, se mehanika gibanja poruši in dodatno zmanjša obseg giba. 

Mišice ramenskega obroča morajo delovati zelo usklajeno, da vzdržujejo normalno kinematično verigo gibanja, hkrati pa delujejo tudi kot stabilizatorji sklepa. Pri stabilizaciji igra glavno vlogo rotatorna manšeta, med katero uvrščamo 4 mišice:

  • m. supraspinatus
  • m. infraspinatus
  • m. subscapularis
  • m. teres minor

Te štiri mišice držijo glavico nadlahtnice v pravilnem anatomskem položaju med gibanjem in v mirovanju, kar je pomembno za biomehaniko gibanja ramenskega sklepa  pri vsakodnevnih aktivnostih. 

zamrznjena rama - kako poteka zdravljenje

Potek patologije in simptomatika

Za zamrznjeno ramo je značilno, da se navadno razvije v treh fazah:

Faza zamrzovanja (6 tednov – 9 mesecev):

Postopen pojav globoke bolečine in omejenega gibanja. Pogosto je bolečina prisotna   ponoči in v mirovanju. Bolečina se lahko širi po nadlahtnici in v komolec. Zaradi vnetja in bolečine se gibljivost progresivno slabša. Gibi nad nivojem ramena in gibi za hrbtom postajajo vedno bolj omejeni.
Sinovialna ovojnica se vname, povišajo se vnetni markerji, kar povzroči zadebelitev sklepne ovojnice. 

V tej fazi je zdravljenje usmerjeno v lajšanje bolečine in ohranjanje gibljivosti brez poslabšanja bolečine. 

Zamrznjena faza (4 – 6 mesecev):

Bolečina začne postopoma izginjati ali postane manjša kot v fazi zamrzovanja. Ramenski sklep postane bolj tog in lahko se pojavi bolečina v končnem obsegu gibov. Pojavi se velika omejitev aktivne in pasivne gibljivosti. Vsakodnevne aktivnosti kot so oblačenje in česanje postanejo vedno večja težava.
V tej fazi se vnetje zmanjša, ovojnica pa ostane zadebeljena in toga. Pride do adhezij. Zmanjša se nastajanje sklepne tekočine in posledično je sklep slabše podmazan
V tej fazi je zdravljenje usmerjeno v vaja za izboljšanje gibljivosti, pasivno raztezanje/razgibavanje in sklepna mobilizacija za izboljšanje obsega gibljivosti. Postopoma se vključuje vaje za krepitev, če pacient to lahko tolerira.  

Faza odmrzovanja (6 mesecev – 2 leti):

Minimalna bolečina tudi ob gibanju. Občasno se lahko pojavi bolečina ali neprijeten občutek na koncu giba. Obseg gibanja se začne postopno večat, adhezije se zrahljajo in ovojnica začne pridobivati na elastičnosti. Vsakodnevne aktivnosti postanejo lažje.
Sklepna ovojnica se preoblikuje in nivo sklepne tekočine se normalizira. Kljub temu da se obseg gibljivosti povečuje, obstaja možnost, da se sklepna gibljivost ne vrne na stanje kot je bilo pred začetkom težav.
V tej fazi se nadaljuje s sklepno mobilizacijo in drugimi tehnikami za povečevanje sklepne gibljivosti. Pomembno je raztezanje in krepitev mišic, da postane ramenski sklep vedno bolj funkcionalen. 

Diagnoza zamrznjene rame

Diagnoza patologije temelji na kliničnem pregledu, anamnezi in radioloških preiskavah. Pomembno je oceniti aktivni in pasivni obseg gibanja, ki je pri tej patologiji praviloma močno omejen. Ocena bilateralne mišične moči je pomembna za odkrivanje asimetrij in porušene mehanike gibanja, ki jo je potrebno odpraviti. 

ZAMRZNJENA RAMA – ADHEZIVNI KAPSULITIS

Fizioterapevtsko zdravljenje zamrznjene rame

Cilj rehabilitacije v fizioterapiji TERNAS je postopna pridobitev polnega obsega gibanja z raztezanjem sklepne ovojnice, pravilna biomehanika gibanja in zmanjšanje bolečin. Pomemben je individualni pristop in celostna obravnava. Fizioterapija je ključna pri zdravljenju zamrznjene rame in vključuje: 

  • Manualna terapija – mobilizacija sklepa s strani fizioterapevta, ki pomaga sprostiti sklepno ovojnico in povečati obseg gibanja ter manualno sproščanje tkiv okoli ramenskega obroča, ki izboljšajo elastičnost tkiva in lažje gibanje ter manj bolečin. 
  • Terapija z globinskimi udarnimi valovi (ESWT) – stimulacija mikrocirkulacije, zmanjšanje bolečine in spodbujanje regeneracije tkiva (povečana presnova in nastajanje novih krvnih žil).
  • TECAR terapija (transfer of energy capacitive and resistive) – visokofrekvenčni elektromagnetni tokovi za pospeševanje regeneracije tkiv, kar skrajša trajanje bolezni, zmanjšanje vnetja in lajšanje bolečin v akutni fazi. 
  • Laserska terapija – nizkoenergijski laserski žarki za biostimulacijo tkiv, lajšanje bolečin in pospeševanje celjenja. Svetlobna energija prodira globoko v tkivo in aktivira celične procese. Zmanjša vnetje sklepne kapsule in spodbuja presnovo in regeneracijo poškodovanih tkiv. 
  • Kinezioterapija – Posamezniku prilagojena vadba, ki je usmerjena v izboljšanje gibljivosti ramenskega sklepa in krepitvi mišic, ki sodelujejo pri gibanju in stabilizaciji sklepa. Pomembno je gibanje v nebolečem obsegu, najprej pod nadzorom terapevta in potem tudi v domačem okolju. 

Zamrznjena rama je dolgotrajno in boleče stanje, ki zahteva potrpljenje in vztrajnost pri rehabilitaciji. Pravilno vodena fizioterapija, ki jo nudimo v fizioterapiji TERNAS v večini primerov omogoča popolno okrevanje in preprečuje ponovne težave. Čeprav lahko zdravljenje traja več mesecev ali let, je ključno, da pacienti ostanejo aktivni in redno izvajajo vaje za ohranjanje gibljivosti sklepa. 

Rezerviraj svoj termin.

Z izbiro storitve iz spodnjega seznama se lahko sami naročite na želeni termin. V prvem koraku izberete storitev, v naslednjem pa izberete datum in uro. Z oddajo svojih podatkov v zadnjem koraku potrdite naročilo na izbrani termin.