Kalcinacija v rami: Vzroki, simptomi in zdravljenje

Kalcinacija v rami

Kalcinacija v rami, znana tudi kot kalcinirajoči tendinitis, je eden najpogostejših vzrokov za bolečine in omejeno gibljivost ramenskega sklepa. Do kalcinacije pride zaradi kopičenja kalcija v tetivah ramenskega obroča, najpogosteje v tetivah rotatorne manšete (npr. supraspinatus ali infraspinatus).

Statistika kaže, da kar 43 % bolnikov z bolečinami v rami dejansko trpi zaradi kalcinacije, pri ženskah pa je ta težava še pogostejša (70 % vseh primerov). Pojav se običajno začne med 30. in 50. letom starosti. V nadaljevanju podrobneje razkrivamo, kako kalcinacija v rami nastane, kateri dejavniki tveganja obstajajo in kako poteka najučinkovitejše zdravljenje.

Kako nastane kalcinacija v rami?

Kalcinacija v rami nastane zaradi kopičenja kalcija v določenih predelih ramenskega sklepa. Ob preobremenitvah ali poškodbah mehkih struktur, kot so kite in mišice, telo reagira s tvorbo kalcinatov. Ti se najpogosteje pojavijo na tetivah rotatorne manšete, kot sta tetiva supraspinatusa ali infraspinatusa.  

Med najpogostejšimi dejavniki tveganja so dejavnosti, pri katerih roka deluje nad nivojem glave, ter športi z veliko ponavljajočimi gibi, kot so plavanje, odbojka, košarka in rokomet. Kalcinacija se lahko razvija več let brez očitnih simptomov, a nato bolečina pogosto izbruhne nenadoma. Značilna je omejena gibljivost, intenzivna bolečina pa se pojavi, ko kalcinat začne razpadati. Pogosto je sprožilec udarec v ramo ali dolgotrajno ležanje na prizadeti rami. Do kalcinacije pride na mestih mikropoškodb tetiv, kjer je lokalna prekrvavitev slabša, dodatno pa prisilne drže ob poškodbi povečajo možnost kopičenja kalcija.  

Zgodnja obravnava z uporabo fizioterapije in kineziologije je ključna, saj lahko mirovanje in gibalne omejitve vodijo do zmrznjene rame, ki znatno podaljša čas rehabilitacije.  

Dejavniki tveganja za kalcinacijo v rami

  • Prekomerna telesna teža  
  • Sladkorna bolezen  
  • Hormonske težave (npr. ščitnica)  
  • Dolgotrajno spanje na isti rami  
  • Uporaba določenih zdravil  
  • Ponavljajoče prisilne drže  
  • Oslabljene mišice rotatorne manšete  
  • Pretekle poškodbe tetiv ali mišic rotatorne manšete  
  • Predhodni izpahi ramenskega sklepa  
  • Pretekla artroskopska operacija rame  
  • Dolgotrajna in intenzivna udeležba v športih, kot so tenis, košarka in odbojka  

Diagnostika kalcinacije v rami

Najbolj zanesljiva diagnostična metoda je ultrazvočna preiskava mehkih tkiv. Pogosto se kalcinacija odkrije tudi z rentgenskim slikanjem, magnetno resonanco ali mamografijo. Ultrazvok natančno določi lokacijo kalcinata in stopnjo degeneracije vezivnega tkiva ter se uporablja tudi za spremljanje poteka zdravljenja, zlasti pri terapiji z udarnimi globinskimi valovi.  

Kako prepoznati kalcinacijo v rami?

Če težko dvignete roko nad glavo, se zbujate zaradi bolečin ali ne morete izvesti gibov, kot so zapenjanje modrčka ali dotikanje hrbta, obstaja velika verjetnost prisotnosti kalcinacije. Če bolečina seva v nadlahet ali komolec, priporočamo diagnostični ultrazvočni pregled.  

Zakaj izbrati specialistično fizioterapijo v Ternasu?  

  • Dosegamo visoko uspešnost zdravljenja z dolgotrajnimi rezultati.  
  • Zmanjšujemo tveganje za rupturo tetiv za kar 95 %.  
  • Uporabljamo znanstveno preverjene neinvazivne metode, ki omogočajo reabsorpcijo kalcija brez kirurškega posega.  

Simptomi kalcinacije v rami

Najpogosteje se pojavi intenzivna bolečina, ki omejuje gibljivost roke – pacienti roko lahko dvignejo le do višine ramena, gibanje nad glavo pa močno poslabša simptome. Bolečina je izrazitejša ponoči, kar negativno vpliva na kakovost spanca. Pogosto se bolečina širi vzdolž zunanje strani roke vse do komolca.  

Zdravljenje kalcinacije v rami

V fizioterapiji Ternas izvajamo celosten pristop k zdravljenju kalcinacije z različnimi tehnikami fizioterapije v kombinaciji z individualno prilagojenimi kineziološkimi vajami. Ključna metoda je instrumentalna fizioterapija z udarnimi globinskimi valovi (ESWT), ki se dopolnjuje z mobilizacijskimi tehnikami in specifično kineziološko vadbo.  

Udarni globinski valovi

Terapija z udarnimi globinskimi valovi deluje s pomočjo visoko-energijskih pulznih valov, ki učinkovito razgrajujejo kalcijeve depozite v ramenskem sklepu in pospešujejo zaključno fazo kalcinacije. Tako omogoča bolj ciljno usmerjeno in učinkovito izvedbo vadbenih pristopov. Udarni valovi pospešujejo delitev celic, vključenih v vnetno reakcijo, ter zmanjšujejo proces nastajanja kalcinatov. S fokusiranim delovanjem udarnih valov se sproži proces kavitacije, kar povzroči razpad kalcinacij v mehkih tkivih na manjše delce, ki se nato reabsorbirajo v krvni obtok. Ker pa terapija z udarnimi globinskimi valovi ni najbolj prijetna in je lahko za pacienta boleča, mora fizioterapevt jakost valov prilagoditi pacientovemu bolečinskemu pragu ter akutnemu stanju simptomov na dan obravnave.

Celostni pristop k zdravljenju kalcinacije

Poleg terapije z udarnimi globinskimi valovi  in TECAR terapije, izvajamo tudi lasersko terapijo, mobilizacijske tehnike in kineziološko vadbo. Kombinacija teh metod omogoča učinkovito rehabilitacijo, saj krepitev mišic rotatorne manšete predstavlja temelj uspešnega zdravljenja kalcinacije v rami.  

TECAR terapija

Za kalcinacije v rami v fizioterapiji TERNAS izvajamo tudi TECAR terapijo, s katero dvignemo temperaturo vezivnega tkiva rame in omogočimo večji učinek kineziološkevadbe. Tecar terapija s temperaturami, ki dosežejo 40 stopinj celzija pospeši razgradnjo kalcinacije preko mehanizma raztapljanja kalcija. 

Nevarnosti zamujene rehabilitacije

  • Brez ustrezne specialistične rehabilitacije lahko pride do vnetja tetiv rotatorne manšete, kar vodi v degenerativne spremembe in v najhujših primerih celo do pretrganja tetiv.  
  • Kalcijevi kristali povzročajo vnetne procese in otekanje v subakromialnem prostoru, kar posledično povzroči razvoj utesnitvenega sindroma ramenskega sklepa.  
  • Dolgotrajna omejitev gibljivosti lahko privede do mišične atrofije in razvoja zmrznjene rame, pri čemer rehabilitacija traja več mesecev.  
  • Nezadostna ali prepozna rehabilitacija resno ogroža dolgoročno funkcionalno zdravje posameznika ter predstavlja ključen dejavnik za neuspešno odpravo gibalnih omejitev.

Ali je kalcinacija v rami razlog za mirovanje?

Kalcinacija v rami sama po sebi ni razlog za mirovanje – ravno nasprotno. Dolgotrajno mirovanje in pomanjkanje gibanja lahko okrepita bolečino ter vodita do resnejših gibalnih omejitev ramenskega sklepa. Pri zdravljenju kalcinacij v rami je priporočljivo izvajanje nadzorovanih vaj znotraj bolečinskega praga in dovoljenega obsega gibanja. Te vaje se v sklopu fizioterapije izvajajo pod nadzorom usposobljenega kineziologa. Ključno je tudi krepitev mišic rotatorne manšete, saj te dokazano zmanjšujejo pritisk na kalcinacijske usedline v tetivah rame.

Kdaj se kalcinacija v rami operira?

Približno 10 % posameznikov, pri katerih konzervativno zdravljenje ni privedlo do izboljšanja simptomov kalcinacije rame, se odloči za operativni poseg (artroskopijo). Najpogosteje je razlog za takšno odločitev neznosna bolečina, ki dodatno poslabšuje stanje. V fizioterapiji in ortopediji TERNAS kirurško zdravljenje kalcinacije rame priporočamo le v izjemnih primerih, saj lahko rehabilitacija brez operacije traja več mesecev, pogosto od 9 do 12 mesecev.  

Kirurški poseg odsvetujemo, če predhodno ni bilo izvedeno strukturirano in neprekinjeno celostno fizioterapevtsko zdravljenje v trajanju vsaj 9 mesecev.